Klub astronomů Liberecka Česká astronomická společnost Astroturistika v Jizerských horách SUNDISK - firemní akce Město Turnov

Pořady a pozorování pro veřejnost

Hvězdárna je pro veřejnost otevřena pravidelně každou první neděli v měsíci a to v odpoledních hodinách od 14 do 16 hod. Při jasném počasí bude probíhat výklad k přístrojovému vybavení a pozorování Slunce – pomocí speciálních filtrů jsou ve fotosféře viditelné sluneční skvrny a granulace, chromosférickým dalekohledem pak protuberance a filamenty (dynamické jevy, které se mění v řádu desítek minut). Na denní obloze je možné pozorovat také planetu Venuši. V případě zatažené oblohy pozorování vzdálených pozemních cílů dalekohledy z vyhlídkové terasy (vysílač Ještěd, hrad Bezděz atd.). Vždy v 15 hodin proběhne v posluchárně přednáška na téma „Zajímavé úkazy na obloze“ v příslušném měsíci. V období letních prázdnin bude hvězdárna otevřena častěji, informace budou uvedeny na tomto webu. Stejně tak v případě mimořádných úkazů (zatmění, zákryty apod.).

 

Večerní pozorování si lze domluvit individuálně telefonicky na uvedených kontaktech. Podle aktuální situace a ročního období lze na noční obloze pozorovat Měsíc, planety Sluneční soustavy, komety a objekty vzdáleného vesmíru tzv. DSO.

 

Co lze dalekohledem na hvězdárně vidět?