Klub astronomů Liberecka Česká astronomická společnost Astroturistika v Jizerských horách SUNDISK - firemní akce Město Turnov

Aktuální akce a dění na obloze

Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019

První a zároveň velmi vydařenou akcí roku 2019 se stalo pozorování úplného zatmění Měsíce, na dlouhé roky posledního viditelného z našeho území. Jasná obloha a velmi mrazivé ráno neodradilo některé nadšence z cesty na hvězdárnu. Odměnou jim byl pohled na netradičně krvavý úplněk.

Na Marsu začíná být něco vidět! 

31. 7. 2018 se vydařilo další z mnoha pozorování pro veřejnost a po něm nám ještě Aleě nakreslil Mars s prvními albedovými útvary, které již byly po právě prodělané celoplanetární bouři zase patrné.

Mars 20180731

Úplné zatmění Měsíce 27. 7. 2018

Máme za sebou nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Ačkoli počasí nebylo dokonalé, u nás na severu Čech bylo více než shovívavé a tak se pozorovaly planety a zatmělý Měsíc od soumraku až do noci. Hlavními pozorovacími místy pro veřejnost byla Hvězdárna Turnov a Jablonec nad Nisou. Jsme rádi, že jsme se o radost z tohoto úkazu i o krásu planet Sluneční soustavy mohli podělit s mnoha návštěvníky obou pozorovacích stanovišť.

zatmění2018

Ačkoliv předpovědní modely nebyly zrovna optimistické, po přechodu odpolední vlny bouřek se na severu Čech celkem vyjasnilo a šance na pozorování zatmění se výrazně zvětšila. Klub astronomů Liberecka připravil hlavní akci pro veřejnost na hvězdárně v Turnově.

Již kolem 20. hodiny se začali sjíždět první nedočkavci, které jsme ovšem ještě poslali na kávu do nedaleké cukrárny, neboť bylo třeba v klidu dokončit instalaci a ustavení dalekohledů na terase a na pozemku před hvězdárnou. Přesně jak jsme inzerovali, ve 20:30 se brána otevřela pro veřejnost a začaly proudit davy pozorování chtivých návštěvníků.

Na soumrakové obloze jsme ukazovali Venuši ve výrazné fázi a také Jupiter s oblačnými pásy. S postupujícím soumrakem se vynořila čtveřice jeho největších měsíců a také Saturn s krásným prstencem, na nějž jsme samozřejmě namířili také část dalekohledů. Těch jsme měli pro zájemce k dispozici celkem 10 a obsluhovalo je 8 členů ČASu. Shlédli jsme večerní přelet ISS, padalo i celkem dost meteorů, jen ten zatmělý Měsíc ne a ne se ukázat. Nad JV se totiž do výšky asi 10° rozprostíral pás oblačnosti (té která zabránila pozorování úkazu ve valné části východních Čech a Moravy). To už ho na hvězdárně společně s námi vyhlíželo několik desítek lidí.

Dočkali jsme se až krátce před koncem fáze úplného zatmění a výstup Měsíce ze zemského stínu už bylo možné sledovat nerušeně. Největší vytrvalci, podle hesla „kdo si počká, ten se dočká“ měli možnost podívat se po půlnoci i na Mars v opozici. Když jsem kolem jedné hodiny ranní zavíral kupoli, byli jsme všichni celkem rádi, že to máme za sebou, neboť v průběhu večera se u okulárů vystřídalo určitě několik stovek zájemců. Pár momentek pořízených mobilem v době, kdy ještě bylo možné se v davu volně pohybovat…

Potěšilo nás, že pozorování se zúčastnil i pravnuk dr. Šolce – zakladatele a mecenáše turnovské hvězdárny.

zatmění2018 zatmění2018

zatmění2018 zatmění2018

zatmění2018 zatmění2018

zatmění2018 zatmění2018

zatmění2018 zatmění2018

Uran z Turnova (15. 10. 2017)

Nedělní večer v kupoli turnovské hvězdárny přinesl zážitek s planetou Uran. Kromě planety samotné byly patrné i některé z jeho měsíců. Kresba Aleše hezky znázorňuje celou situaci.

Uran 15.10.2017

Částečné zatmění Měsíce 7. 8. 2017

Krásný úkaz, perfektní počasí, spousta lidí a zážitků. To bylo letošní zatmění Měsíce. Když se večer vynořil Měsíc zpoza obzoru, byl už částečně ve stínu Země a postupně z něho vylézal. Jak stoupal, měnil barvu od červené, po typickou bílou. Zatímco okem se Měsíc jevil dole ukouslý, v dalekohledu byla patrná i ta část kotouče, která se utápěla v úplném zemském stínu. 

Hezké počasí přilákalo na turnovskou hvězdárnu přes dvě sta zájemců o pozorování úkazu. Nejprve jsme sledovali zapadající Slunce s výraznou skvrnou, poté vycházející „ukousnutý“ Měsíc a po skončení zatmění také planety Jupiter a Saturn. Pár fotografií zobrazuje atmosféru na terase v zapadajícím Slunci ještě před východem Měsíce. Poté již bylo návštěvníků tolik, že nebyl čas fotografovat a v jednu chvíli jsme se z obav o statiku přesunuli i na pozemek hvězdárny.

Těšíme se na další zatmění. To úplné měsíční 27. 7. 2018 bude vůbec nejdelší v tomto století!

zatmění 2017 zatmění 2017 zatmění 2017

zatmění Měsíce z Varhan

Měsíc, Jupiter a komety z Turnova (2. 5. 2017)

Fáze Měsíce rychle postupuje, tak jsme využili jasné oblohy druhého květnového večera a sešli se s Honzou na turnovské hvězdárně. Nejprve jsme se věnovali našemu nejbližšímu vesmírnému sousedovi krátce před první čtvrtí. Seeing byl velmi dobrý (Ant. II-III) a měsíční povrch skrze 6½“ refraktor s binokulárním nástavcem ukazoval mimořádné podrobnosti. Dokonce jsme zkoušeli zvětšení 500-1000× a vůbec to nebylo špatné… Honza pořídil zánovní zrcadlovku a chtěl ji vyzkoušet, no a není lepší objekt pro první pokusy s astrofotografií než právě Měsíc. V ohnisku 6″ Lichtenkneckeru (f15) jsme pořídili celkem obstojné záběry. Pak jsme dalekohled otočili na Jupiter, kde právě najížděla GRS a protější NEB obsahoval dvě výrazné tmavé girlandy. Závěr pozorování před půlnocí patřil kometám – jak 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák tak C/2015 V2 (Johnson) jsou vidět v triedru 10×50 i na turnovské obloze za svitu Měsíce v první čtvrti. Lepší to však bylo Sometem 25×100 z kopule kde nefouká a na Johnsona jsme koukli i 6½“ refraktorem (to je paráda hledat dlouhou rourou na paralaktice kometu, když je vidět v hledáčku…).

pozorování Měsíce focení Měsíce pozorování komety Měsíc 2.5.2017

Venuše v březnu 2017

Venuše se po dlouhém období dobré viditelnosti na večerní obloze blíží do dolní konjunkce se Sluncem (25. 3.) a tak je v dalekohledu viditelná jako tenký srpek. Dokonce i hledáček 9×50 po přiclonění objektivu ukáže jeho tvar. Naprosto úchvatný je však při větším zvětšení. Ve středu 15. 3. jsme Venuši sledovali s návštěvníky na turnovské hvězdárně od 18 hodin až do jejího západu přičemž jsme užívali zvětšení od 70x do 250x. Při vizuálním pozorování vypadal seeing obstojně, ale při pokusu o fotografii se ukázal neklid vzduchu v malé výšce nad obzorem v plné parádě. Snímek vznikl projekcí za 13mm okulárem na refraktoru 150/2250 mm.

Kopule hvězdárny 15.3.2017 pozorování Venuše
pozorování Venuše pozorování Venuše

Superúplněk 14. listopadu 2016 na hvězdárně
Fotil Aleš Majer (nahoře) a Martin Gembec (momentky dole).

Těsná konjunkce Jupiteru a Venuše 27. 8. 2016

Díky tlakové výši a příznivému počasí bylo možné v posledních dnech každý večer sledovat postupné přibližování Venuše a Jupiteru nad západním obzorem.

V sobotu odpoledne kolem 18. hodiny jsme se sešli na turnovské hvězdárně, abychom sledovali nejtěsnější přiblížení obou těles. Venuši nebylo těžké na denní obloze najít v hledáčku 9×50 a po chvilce soustředění se vedle objevil i výrazně slabší Jupiter. U Venuše byla jasně patrná fáze, na Jupiteru při větším zvětšení i rovníkové pásy.

Po západu Slunce se Venuše rozzářila a byla krásně vidět pouhým okem, ale s Jupiterem to bylo horší. Přes 11″ SCT jsem se pokusil o několik snímků a dvojici jsme sledovali různými dalekohledy až do jejího západu.

konjunkce20160827 konjunkce20160827 

konjunkce20160827 konjunkce 20160827

Původní objektiv turnovského dalekohledu jako nový!

25. srpna 2016 se do tubusu původního turnovského dalekohledu vrátil objektiv, který si vzala na starost místní firma TOPTEC, nástupce optické vývojové dílny. Objektiv rozebrali, vyčistili a jednu čočku nahradili novou. Díky tomu dnes dalekohled ukazuje jako nikdy předtím.

Na snímku vidíme (nahoře) zrestaurovaný původní dalekohled o průměru 160 mm a ohniskové délce 2500 mm a pod ním je refraktor zapůjčený Českou astronomickou společností o průměru 150 mm s ohniskem 2250 mm.

Večerní pohled na Saturn nás přesvědčil, že pánové z TOPTEC odvedli perfektní práci a patří jim ohromný dík.

dalekohledy k srpnu 2016

Hvězdárna na obrazovce České televize

V souvislosti s úvahami o opravě a vylepšení hvězdárny se zastavili reportéři ČT. Záznam z pořadu Události, komentáře najdete v odkazu

Přechod Merkuru přes Slunce 9. 5. 2016

Hvězdárnu v Turnově navštívilo v průběhu odpoledne (pozorovalo se od 13 do 20 hod) odhadem 200-300 zájemců o pozorování úkazu. Kromě 6“ refraktoru v kopuli bylo na terase připraveno dalších 6 dalekohledů s různými filtry a tak bylo možné vidět Slunce bílé, zelené, oranžové i červené v Ha. Nechyběla ani metoda projekce. Níže je pár ilustračních fotek z mobilu (celá galerie zde) a Honza doufám dodá nějaký snímek samotného úkazu. V průběhu akce jsme se dozvěděli také radostnou novinu – pracovníkům firmy TOPTEC, kde jsme nechali přeměřit objektiv původního refraktoru 160/2600, to nedalo a vybrousili novou spojku tohoto dubletu, takže do konce měsíce by mohl být opravený objektiv opětovně osazen do tubusu a proběhnout tzv. first light. Připravenu máme i další „bombu“ – zatím nejmenovaný mecenáš je ochoten zapůjčit turnovské hvězdárně achromatický objektiv 260/3300, ale nejprve vyčkáme jak dopadne grantové řízení na dotaci k případné celkové rekonstrukci objektu, které by mělo být podáno městem Turnov v průběhu května.

merkur-turnov

Dubnové setkání

3. dubna 2016 nás na hvězdárně přivítalo teplé a slunečné jarní počasí a tak jsme si mohli užít naplno jak přednášky, tak pozorování. Aleš opět připomněl, jaké úkazy na obloze nás v nejbližší době čekají a MaG přidal zajímavé obrázky a video z kosmonautiky i dění na obloze. Vic ukazoval na terase krajinu i Slunce a to se pozorovalo i v kopuli. Na povrchu naší hvězdy nejsou příliš velké skvrny, vlastně tam byla jen jedna pořádná, ale zato se na okraji vyskytly dvě veliké protuberance, které jsme pozorvali 60mm h-alfa dalekohledem.

akce duben 2016 akce duben 2016akce duben 2016akce duben 2016akce duben 2016akce duben 2016slunce duben 2016skvrna duben 2016

Pravidelné přednášky a pozorování pokračují i v roce 2016

První únorová neděle přilákala na turnovskou hvězdárnu zájemce o pozorování i tradiční přednášku. Nejprve jsme díky oblačnosti okukovali pozemní cíle, ale nakonec se na nás usmálo štěstí a vykouklo Slunce. Po namíření dalekohledu na naši nejbližší hvězdu bylo možné pozorovat pěkné skupinky slunečních skvrn s detailní strukturou.

akce unor 2016 akce unor 2016akce unor 2016akce unor 2016

Pozorování Slunce a přeletu ISS přes jeho disk 1. listopadu 2015

První listopadová neděle přinesla krásné slunečné počasí, takže jsme si na turnovské hvězdárně mohli s návštěvníky dosyta užít pozorování. Hlavním objektem zájmu bylo samozřejmě Slunce, na kterém se objevila mohutná skupina skvrn viditelná i pouhým okem. I když seeing nebyl dokonalý, detaily skrze 6" refraktor s herschelovým hranolem byly pěkné. Protuberanční dalekohled ukázal také pár zajímavých struktur. Pozorování Slunce okrášlil přelet ISS ve 14.39 SEČ (odkaz na video – stanice letí zprava doleva směrem pod skvrnu). Kromě Slunce jsme na denní obloze vyhledali také planety Venuše a Jupiter. V zorném poli starého Sometu 25x100 se vystřídala také řada dopravních letadel.

Turnovskou hvězdárnu navštívil astrofyzik Jiří Grygar

Představovat RNDr. Jiřího Grygara, CSc. asi není příliš nutné. Tento známý popularizátor vědy svými přednáškami a hlavně televizním pořadem Okna vesmíru dokořán, ovlivnil celé generace posluchačů. Méně znám je fakt, že dr. Grygar je nejen skvělým vypravěčem, ale také vášnivým cyklistou. Před více než třiceti lety stál u zrodu projektu Ebicykl - cyklistického putování po hvězdárnách, planetáriích a astronomických zajímavostech tehdejšího Československa, kterého se účastní profesionální i amatérští astronomové z několika evropských zemí. Při první etapě letošního ročníku z Liberce do Jičína se účastníci zastavili na turnovské hvězdárně, kde pro ně bylo připraveno drobné občerstvení. Dr. Grygar zavzpomínal u pamětní desky na svého přítele dr. Šolce a vyjádřil obdiv nad geniem loci tohoto místa, které bylo před 50 lety pro stavbu hvězdárny vybráno. Do knihovny hvězdárny daroval publikaci Na kole ke hvězdám, do níž vepsal věnování. Jiřímu Grygarovi byl také neustále v patách studentský štáb filmařů, kteří o něm natáčí dokument - pokud vše proběhne dle plánu, měl by být vysílán na stanici Prima Zoom v příštím roce.

Grygar, Ebicykl 2015 Grygar, Ebicykl 2015Grygar, Ebicykl 2015

Grygar, Ebicykl 2015 Grygar, Ebicykl 2015Grygar, Ebicykl 2015

Blízké setkání Venuše s Jupiterem na večerní obloze

Poslední červnový večer roku 2015 přinesl krásné přiblížení dvou planet sluneční soustavy – Venuše a Jupiteru. Vzájemná konjunkce obou těles nastává ráno 1. července, to již budou pro pozorovatele v Evropě nízko na denním nebi. Po Slunci a Měsíci se jedná o nejjasnější tělesa na obloze, proto jsou pěkně vidět pouhým okem za soumraku nad západním obzorem. Venuše je nápadnější (jasnost -4,5 mag) a Jupiter (jasnost -1,8 mag) se nacházel 1/3 úhlového stupně vlevo nad ní. V dalších dnech si pozice vymění. Slunce zapadá po 21. hodině a nejlepší pozorovací podmínky tak nastávají kolem 22 hod., kdy soumraková obloha potemní a obě tělesa jsou ještě dost vysoko nad obzorem a tudíž dobře patrná.

Zajímavý byl také pohled dalekohledem. Vzhledem k opravdu těsnému přiblížení obou těles se společně vešla do zorného pole i silněji zvětšujícího přístroje. Obě planety mají téměř shodný úhlový průměr (cca 32,5“), Jupiter však vypadal jako pravidelný kotouček s oblačnými pásy a čtyřmi nejjasnějšími měsíčky, Venuše pak jako úzký srpek podobný dorůstajícímu Měsíci před první čtvrtí.


Venuše s Jupiterem Venuše s Jupiterem ZŠ pro žáky s tělesným postižením ZŠ pro žáky s tělesným postižením

Další informace a fotografie na udalosti.astronomy.cz.

Děkujeme za vaši hojnou účast na pozorování úkazu z hvězdárny v Turnově.

Návštěva ZŠ pro tělesně postižené z Liberce

Již podruhé nás navštívili žáci ZŠ pro tělesně postižené z Liberce a ačkoliv stará budova ze 60. let rozhodně není bezbariérová, podařilo se nám dostat po úzkém schodišti do kupole a na pozorovací terasu i čtyři vozíčkáře. Počasí nám přálo a tak žáci pozorovali Slunce různými způsoby – pouhým okem pomocí brýlí s folií Baader Astro Solar, projekcí za dalekohledem, protuberance a filamenty díky chromosférickému dalekohledu i pomocí Herschelova helioskopického hranolu na hlavním refraktoru v kupoli.

ZŠ pro žáky s tělesným postižením ZŠ pro žáky s tělesným postiženímZŠ pro žáky s tělesným postiženímZŠ pro žáky s tělesným postiženímZŠ pro žáky s tělesným postiženímZŠ pro žáky s tělesným postižením

Částečné zatmění Slunce 20. 3. 2015

Krásné počasí přilákalo na hvězdárnu davy návštěvníků. Děkujeme za váš zájem a zde jsou vzpomínkové záběry.

zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov
zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov
zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov
zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov
zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov
zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov
zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov zatmění 20.3.2015 Turnov  

Parádní nedělní Slunce

První neděle v měsíci únoru vyšla hned na 1. 2. a vzhledem ke krásnému slunečnému počasí se návštěvníci turnovské hvězdárny, kterých se sešlo asi deset, mohli pokochat famózním pohledem na Slunce.

Opět jsme zažili skvělý seeing. Šestipalcový refraktor s herschelovým hranolem ukazoval již při 56 násobném zvětšení úžasné podrobnosti. Kromě několika skupin skvrn byl celý povrch Slunce kropenatý granulací a tolik fakulových polí a aktivních oblastí jsem ve fotosféře dlouho neviděl. A to jsme ani nepoužívali Continuum filtr. Seeing umožnil i velká zvětšení, tak jsme si největší skupinu skvrn prohlédli pěkně v detailu. To jsme ale ještě netušili co, nám ukáže protuberanční dalekohled… Již letmý pohled přes Lunt 60 nabídl dvě velké protuberance. Škoda že v tomto přístroji se zvětšením rychle ubývá světla, neboť zoomovací okulár byl tentokrát vytočen na maximální zvětšení (70x). Rychle se vyvíjející protuberance jsme sledovali desítky minut a litovali, že Slunce se pomalu sklání k obzoru. Po přednášce v posluchárně jsme ještě mrkli na vycházející Měsíc, ale to už se začalo zatahovat.

pozorování slunce 1.2.2015 pozorování slunce 1.2.2015

Přednáška 7. 12.: Přistání na kometě

Postavte si model Rosetty a Philae: ESA pro děti, odkaz přímo na pdf.
Odkaz na videa Once upon a time s českými titulky – série na Youtube.

Blízké setkání Měsíce s Uranem

Nebeské divadlo nám přichystalo zase jedno pěkné představení – na večerní obloze se 4. 11. přiblížil Měsíc k Uranu na 0,4°. Když se v průběhu odpoledne začalo vyjasňovat, rozhodli jsme se ještě narychlo pozvat veřejnost na turnovskou hvězdárnu k pozorování tohoto úkazu a opravdu pár zájemců přišlo. Já dorazil asi v 17.40, otevřel kopuli a namířil na Měsíc 6" refraktor se zvětšením 53,5x. Po pár vteřinách, když si oko přivyklo na silný jas Měsíce jsem pod jeho jižním cípem spatřil slabou hvězdičku - Uran. Viktor se v té době snažil Uran vykoukat doma triedrem Nikon 18x70, ale bez úspěchu, tak dorazil rovněž na hvězdárnu. Mezi tím jsem také na terasu vytáhl 11" SCT ve kterém byl Uran vidět ještě o trochu lépe, při zv. 93x dokonce jako drobný nazelenalý kotouček. V cassegrainově ohnisku jsem pořídil i dokumentační snímek. Ten je v PS složen na sebe ze dvou záběrů, pořízených expozicemi 1/1000 sec (Měsíc) a 1/10 sec (Uran). Asi do čtvrt na osm jsme ještě refraktorem z kopule pozorovali povrch Měsíce, ale seeing tentokrát nebyl ideální a umožnil používat zvětšení max. 225x.
 
Hvězdárna 4. 11. 2014  Měsíc a Uran 4. 11. 2014

Další zajímavé úkazy s Měsícem nastanou za pár dní – 8. 11. bude procházet otevřenou hvězdokupou Hyády a nedaleko od Aldebaranu (0,7°) a 11. 11. večer pak zakryje relativně jasnou hvězdu lambda Geminorum. Podrobnější informace na listopadové mapce oblohy.

Noc vědců 2014

V pátek 26. 9. si příroda vybrala svoji daň a plánovanou akci Noc vědců na hvězdárně v Turnově vytrvale kropila vodou. I toto astronomicky krajně nepříznivé počasí nakonec přilákalo asi šedesátku zájemců nejen z Turnova, kteří si prohlédli hvězdárnu a dlouho do noci pak sledovali přednášky a promítané dokumenty o astronomii. Rozcházeli jsme se po 23 hodině s dobrým pocitem, že jsme tu „naši vědu“ zase trochu přiblížili veřejnosti. Akce byla podpořena Nadací Vodafone, které děkujeme za podporu.

Noc Vědců 2014 Noc Vědců 2014 Noc Vědců 2014 Noc Vědců 2014

Rodinný den na hvězdárně

18. května 2014 se uskutečnila další významná akce na hvězdárně. Je trochu paradoxem, že jsme ji kvůli nepřízni počasí plánovali zrušit, ale přítomnost několika desítek lidí již v době plánovaného začátku nás vybudila k horečné aktivitě, která vyústila v uspořádání akce v téměř původním plánovaném rozsahu. Ve 14 hodin jsme odhalili pamětní desku dr. Ivanu Šolcovi, který byl významným iniciátorem a sponzorem výstavby hvězdárny, která byla otevřena před 40 lety, 2. května 1974.

rodinný den na hvězdárně 2014
rodinný den na hvězdárně
rodinný den na hvězdárně
rodinný den na hvězdárně
rodinný den na hvězdárně rodinný den na hvězdárně rodinný den na hvězdárně rodinný den na hvězdárně
odhalení desky dr. Šolce odhalení desky dr. Šolce odhalení desky dr. Šolce

Pozorování Venuše, Slunce a přednáška Mars: 400 let objevů

První dubnovou neděli se turnovská hvězdárna opět otevřela návštěvníkům. I přes nepříznivou předpověď se počasí nakonec umoudřilo a cca třicítka návštěvníků si mohla vychutnat pozorování planety Venuše na denní obloze, dále Slunce s četnými skvrnami a mohutnými protuberancemi. Od 15 hodin proběhla přednáška na téma Mars - 400 let objevů u příležitosti blížící se opozice této planety.

hvězdárna 1
přednáška
refraktor
pozorování slunce 1
pozorování slunce 2
pozorování slunce 3
pozorování slunce 4
pozorování na terase
pozorování Venuše 1
pozorování Venuše 2
pozorování Venuše 3


Mars v dubnu a květnu

6. dubna 2014 otevíráme pozorovací okno Marsu. V neděli od 15 hodin se zde bude konat astronomické odpoledne věnované Marsu. Můžete si poslechnou povídání o jeho viditelnosti, pozorovatelných útvarech a novinkách z výzkumu planety. Pokud se ukáže Slunce, zaměříme na něj dalekohledy. 

Večer je na obloze stále ještě nejlépe vidět Jupiter, ale pokud se domluvíme, můžete se podívat po něm i na Mars, který už je viditelný celou noc.

Z připravovaných akcí připomínáme blížící se Astronomický den na Jizerce 10. května, který nabídne pozorování, přednášky či výstavu astrotechniky a dále rodinné odpoledne na hvězdárně v Turnově, které bude v neděli 18. květnapřipomínkou výročí otevření hvězdárny. Poznamenejte si tedy včas do alendáře obě významné akce.

Měsíc a Jupiter aneb hvězdárna ve Zprávách FTV Prima

Příjemný nedělní večer (9. března 2014) spojený s pozorováním Měsíce a Jupiteru si vybrala také redaktorka a kameraman televize Prima. Díky nim se snad do tajů nynější večerní oblohy mohli na chvilku ponořit i televizní diváci (záznam zde). Pro nás je příjemné, že se pozorování líbilo všem návštěvníkům a také fakt, že Jupiter i Měsíc zrovna nabízeli to nejlepší, co šlo. 

A jak ukazuje dalekohled 150/2250? Posuďte například posle snímku Pavla Dostála z Liberce, který jej pořídil v ohnisku dalekohledu digitální kamerkou DBK. Na snímku je patrné pohoří měsíčních Apenin, které tvoří část valu velkého kráteru (moře) Mare Imbrium. Největší kráter na snímku Archimédés je velký 81 km. Nedaleko ležící krátery se jmenují Aristillus (54 km) a Aurolycus (39 km).

Pokud máte zájem být informováni o tom, kdy se bude zase pozorovat, zašlete svůj mail přes kontakt nahoře, nebo sledujte náš Facebook.

Hvězdárna Turnov zve na pozorování Jupiteru, Měsíce a supernovy v cizí galaxii

Po lednové opozici se Sluncem je největší planeta sluneční soustavy Jupiter v ideální pozici pro pozorování. Další aktuální zajímavostí na obloze je supernova SN2014J, která explodovala před téměř 12 miliony roků v galaxii M82 a jejíž světlo k Zemi dorazilo teprve koncem ledna letošního roku. Ke konci února bude dobře vidět také Měsíc.

Jupiter je v průběhu února, března i dubna perfektně viditelný na večerní obloze vysoko nad obzorem a dalekohledy hvězdárny je možné pozorovat čtyři největší měsíce objevené počátkem 17. století Galileim a také řadu podrobností na planetě samotné. Jsou to hlavně oblačné pásy, které za dobrého seeingu jeví zajímavou strukturu a také třeba Velkou rudou skvrnu - obrovský oblačný vír v atmosféře Jupitera, dvakrát větší než planeta Země.

Další aktuální zajímavostí na obloze je supernova SN2014J, která explodovala před téměř 12 miliony roků v galaxii M82 a jejíž světlo k Zemi dorazilo teprve koncem ledna letošního roku. Je jednou z nejjasnějších supernov pozorovaných za posledních 20 let a máme proto jedinečnou možnost sledovat toto hvězdné kataklysma.

V prvním březnovém týdnu ozdobí večerní oblohu ještě dorůstající Měsíc, který je také vděčným objektem pro pozorování dalekohledem. Na jeho povrchu lze spatřit řadu detailů jako jsou krátery, pohoří, zlomy, brázdy či lunární dómy.

Večerní pozorování za jasného počasí si lze domluvit v únoru od 19 hod., v březnu pak od 20 hod. na telefonu 775 580 396.

Test refraktoru 150/2250 mm

Konečně se inverze trochu zvedla a vyjasnilo se i na Turnovsku. Měsíc kolem úplňku nebránil tomu, abychom vyrazili na hvězdárnu podívat se poprvé nedávno instalovaným 150mm refraktorem. Chtěli jsme vidět ještě přechod měsíčku Io, tak jsme začali pozorovat již po 19. hodině. Malá výška nad obzorem v kombinaci s velmi špatným seeingem však nedovolila vidět téměř nic. Nezbývalo tedy než zkusit počkat. Vytáhli jsme ven CPC a zkoušeli opět různé metody ustavení, ale nepovedlo se nám dosáhnout větší přesnosti najíždění než cca 0,5 stupně. Před 20. hodinou se seeing trochu umoudřil a při zv. 80x byl obraz v refraktoru již stabilnější. Pozorovali jsme tak výstup Io. Asi po další hodině, kdy jsme nechali běžet montáž, abychom zjistili její přesnost, se ukázalo, že je velmi dobře ustavena a má i velmi přesný chod. To už byl Jupiter výše nad obzorem a nechalo se použít i zv. 173x, při kterém se dalo rozeznat více detailů než jenom NEB a SEB. Na závěr jsem zkusil cvaknout část měsíce v primárním ohnisku CPC, které jsem barlowem prodloužil na 6,3 m.

Nový dalekohled CPC 1100

Středisko volného času Žlutá ponorka v Turnově zakoupilo pro potřeby astronomického kroužku automatizovaný dalekohled CPC 1100. Jedná se o schmidt-cassegrain o průměru 11" (tedy 28 cm) na azimutální vidlicové montáži se systémem GO-TO. Vzhledem k tomu, že posledních několik dní se téměř celá česká kotlina topí v nízké inverzní oblačnosti, museli jsme večer vyrazit dalekohled vyzkoušet na Frýdlantsko, kde bylo jasno.

Montáž má integrovaný GPS přijímač, tudíž ustavení je velmi snadné a nabízí několik možností - vyzkoušeli jsme nejprve ustavení na 2 známé hvězdy a poté také na 3 libovolné jasné hvězdy, bez nutnosti znalosti jmen hvězd či dokonce souhvězdí (počítač sám správně uhodl, které 3 hvězdy jsme nastavili...). Najíždění na objekty Messierova katalogu a tělesa Sluneční soustavy nám, ale zase tak přesné nepřišlo - většinou byl objekt v hledáčku 9x50, ale v zorném poli 40mm okuláru dodávaného jako standardní příslušenství se nevešel. Stejně tak dodávané 1,25" zrcátko je spíše groteskní a při nasazení TV Ethosu nebo binohlavice jsme se báli, že se ulomí... Takže doplnění sestavy o stabilní 2" zrcátko se jeví jako nezbytnost. Velkou slabinou tohoto typu dalekohledu je rosení korekční desky. Je pravda, že vlhkost vzduchu byla opravdu velká, ale i přes improvizovanou rosnici z karimatky se korekční deska začala rosit již asi po 20 minutách pozorování. Vyhřívaná rosnice proto bude asi další nutnou investicí do příslušenství dalekohledu. Co se týče optické kvality, pozorovali jsme při továrním nastavení a kolimaci. Ta se nám, ale také nezdála úplně optimální - hvězdy mají dvěma směry malé fousky a difrakční kroužky při rozostření rovněž nejsou úplně symetrické. Záhadou je přítomnost tmavého kuželu vybíhajícího ze středu rozostřeného obrazu hvězdy. Na Jupiteru jsme viděli celkem pěkné podrobnosti, dobrý kontrast byl tak do zv. 150x, pak již zapracoval seeing a obraz byl "měkčí". Detaily na planetě pomohl zvýraznit Moon & Skyglow filtr. Moc hezký pohled byl na Měsíc s binohlavicí při zv. 140x - cestování mezi krátery pomocí jemného pohybu a trekování objektu montáží bylo příjemné. Nakonec jsme zkoušeli i zv. 560x, ale to již bylo opravdu moc. Výsledné pocity jsou trochu smíšené - dalekohled je dobře transportovatelný, bez problémů tubus s vidlicí unese jeden člověk, kousek poponést jej zvládne i se stativem. Po doplnění o plnohodnotné příslušenství  se výrazně zlepší pozorovací komfort. Otázkou je kolimace systému a zpřesnění ustavení pro najíždění na objekty z databáze.

Slavnostní znovuotevření hvězdárny

První akce na turnovské hvězdárně se více než vydařila. Téměř stovka zájemců se sešla před 16. hodinou v Turnově na Vrchhůře, aby se zúčastnilo slavnostního aktu znovuotevření hvězdárny pro veřejnost. Podpořit nás přišli i významní hosté např. PhDr. Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro oblast cestovního ruchu, památkové péče a kultury nebo starostra Turnova Ing. Tomáš Hocke. Za AsÚ AV ČR a ČAS pronesl úvodní řeč také Pavel Suchan. Přítomní návštěvníci mohli shlédnout výstavu dechberoucích astrofotografií našich členů Karla a Martina Bůnových nebo přednášku o aktuálním stavu a vývoji komety ISON. I přes nepřízeň počasí bylo možné pozorovat dalekohledy z terasy alespoň okolní pozemní cíle. Fotogalerie